Yeni bir araç almak için dikkat edilmesi gereken noktalar

Yeni bir araç almak için karar verdiniz ve paranızı hazırladınız… Önce alacağınız araç nasıl özelliklerde olmalı sorusunu yanıtlayacağız. Alacağınız araç ihtiyacınıza yönelik bir araç olmalı. Örneğin çok fazla yük taşıyorsanız geniş hacimli bir araç, neredeyse hiç yük taşımıyor hatta tek kişi şehir içi seyahat ediyorsanız çok daha küçük hacimli bir araç tercih etmelisiniz.

Araç tipleri konusunu farklı bir makalede inceleyeceğiz. şimdilik alacağınız araç tipine karar verdiğinizi varsayıp devam ediyorum. Araç tipinize uygun alternatif marka ve model araçları inceleyin. Daha sonra yakıt, şanzıman gibi kriterlerinizi oluşturun. ayda 4-5 bin km. Yol yapmayanların dizel yakıtlı bir araç tercih etmemesi gerekir.

Otomatik veya manuel vites

Otomatik şanzıman istanbul gibi trafiğin yoğun yaşandığı metropollerde büyük konfor sağlıyor. Ama kimileri yine de otomatik vitesin bir lüks olduğunu düşünebilir, buna da saygımız var. Benzinli ve manuel vitesli araçların ikinci elde diğer kombinasyonlara göre biraz zor satıldığını hatırlatalım. insanlar genellikle ya dizel, ya da otomatik, mümkünse dizel otomatik araç arıyorlar. Ben yine de dizel motoru çok yol yapmayanlara asla önermiyorum.

Benzinli yeni bir araç almak -genellikle- alırken daha uygun fiyatlı ve dizel motora göre daha keyifli, daha sessiz, daha seri – performanslı, bakımı daha kolay ve daha uygun fiyatlı, vs gibi sebeplerle benzinli araç tercih ediyorum. Tabi birazcık fazla yakıyor ama dediğim gibi ayda 4-5 bin km.den fazla yapmıyorsanız peşin peşin fazla para ödemenin ve dizel motorun kahrını çekmenin hiç anlamı yok.

Örneğin benzinli otomatik hatchback kasa tipinde bir araç almaya karar verdiniz, Opel Corsa, Ford Fiesta, Volkswagen Polo, Mercedes a serisi, BMW 1 serisi, Audi a1 gibi araçların genel özelliklerini mukayese edin, haklarında fikir edinin.

Daha sonra sıfır fiyatlarını, sıfır ayarındaki ikinci el fiyatlarını (max. 1 yaş – 15bin km.), 1 yaş üstü ikinci el fiyatlarını karşılaştırın. Sıfır fiyat konusunda aracın ait olduğu markanın resmî internet sayfası, ikinci el fiyat konusunda ise sahibinden.com iyi bir referans olacaktır.

Ayrıca gerekirse bayiilere gidip test sürüşleri talep edin ve aracın kullanımı hakkında da bilgi sahibi olun. Edindiğiniz bu bilgiler ışığında satın alacağınız aracı netleştirin. Sıfır yeni bir araç almak için karar verdiyseniz bir kaç bayii gezerek pazarlığınızı yapın ve aracı satın alın. Zaten bayiiler en güzel şekilde yönlendiriyorlar. Ama sıfır araca fazladan %10 – %15 oranında fazla para vermek istemiyorsanız ve ikinci el araç almaya karar verdiyseniz şimdi sıradaki adımları izleyin.

Ön Hazırlık

Öncelikle paranız banka hesabınızda dursun. Hesabınıza online bankacılık açtırın ve bankadaki müşteri temsilcinizden işlem limitinizi alacağınız araç bedelinin üstlerine kadar çıkarttırın. Cep telefonunuza bankanızın mobil uygulamasını indirin ve kullanımda olup olmadığını test edin. Araç alımı sırasında bu uygulamayı kullanacaksınız. Diğer türlü (satış öncesi elden, satış sonrası elden vb.) para alış-verişlerini asla önermiyor ve tasvip etmiyoruz.

Güvenliğiniz için olmazsa olmaz bir husus bu. Ayrıca eş-dosttan kendinize bir sigortacı bulun. Bu sigortacı hakkında fiyat ve güven konusunda endişeniz varsa birden fazla bulun. Tanışın, telefon numarasını kaydedin. Kredi kartınızda en az trafik sigortası yaptıracak kadar limitiniz olsun.

Aracı Belirleyin & İnceleyin

Yeni bir araç alirken dikkat edilmesi gereken noktalar

1- Alacağınız araçla ilgili birkaç alternatif bulun. Muhtemelen internetten veya çevrenizden bulduğunuz bu araçların özelliklerini kıyaslayıp fiyatlarına bakın.

2- Araçları yerinde gözünüzle görün, içine dışına bakın, sahibinden aracı çalıştırmasını isteyin ve sesini dinleyin. Araç sahibinden aracın genel durumu (a- boya, değişen, tramer durumu b- motor şanzıman mekanik elektrik aksamı durumu c- kozmetik durumu d- yedek anahtarının olup olmadığı) hakkında bilgi isteyin. Araca ekspertiz yaptıracağınızı, araç sahibinin söylediklerinden farklı bir şey çıkması durumunda ekspertiz ücretini araç sahibinin ödemesi gerektiğini söyleyin.

Pazarlık

Yeni bir araç almakdan çekinmeyin ama dikkat edin

3- Güzelce saygı sınırlarını aşmadan pazarlığınızı edin. Pazarlıkta saygı konusu yine farklı bir konu başlığında incelenebilir.

Ekspertiz & Tramer

Yeni bir araç almak

4- Alacağınız aracı netleştirdiyseniz önce tramer kaydını kontrol edin. Sağlam olması açısından hem plaka ile hem de şase no ile yapın. Tramer sorgusu nasıl yapılır? Telefonunuzun sms bölümüne plakayı yazıp 5664’e mesaj atın. Cevap gelsin, ondan sonra da “hasar -boşluk- s -boşluk- -aracın şase numarası-” yazıp 5664’e atın. gelen mesajları inceleyin.

Aracın tramerinde kaç para olduğu bu şekilde öğrenilir. Ayrıca araç 3 yaşından büyük ise muayene kayıtları ve muayeneye girdiği kilometreler yazılıdır. Tarihlere göre kilometreyi karşılaştırın, kilometresinin düşürülüp düşürülmediğini inceleyin.

Alacağınız aracı ruhsat sahibiyle birlikte yetkili servise götürün ve kayıtlarını sorgulayın. Bununla ilgili bir evrak talep edin. Hangi tarihte yetkili servise ne için girmiş, ne işlem yapılmış, o sırada kilometresi kaçtaymış? Bunun bir dökümünü alın.

Tramer sorgusundan gelen kilometreleri ve buradan alacağınız evraktaki tarih – kilometreleri çapraz sorgulayın, tutarsızlık olup olmadığına bakın. Örneğin 03.03.2014 ‘te muayeneye 35.000 km.de girmiş, 01.06.2014’te yetkili servise 20.000 km.de girmiş. Nasıl olur? %99,9 kilometre düşürülmüştür. Binde bir ihtimalle yanlışlık yapılmıştır ama siz bu tip bir araç almayın. Sahibine çok güvenseniz bile satamazsınız, zorlanırsınız. Boşverin size başka araç mı yok?

Ayrıca aracı muhakkak güvendiğiniz bir ustaya veya ekspertiz yerine götürün, iyice incelemesini isteyin. Unutmayın, aracın kaporta durumu bir önemli ise motoru şanzımanı mekanik aksamı on önemlidir.

5- Ekspertiz sonucu eğer araç sahibinin dediği gibi çıkmadıysa ve aradaki fark önemli ise fiyat konusu tekrar konuşulabilir veya almaktan vazgeçtiğinizi söyleyebilirsiniz, çok ufak farklar çıktıysa (aracın 50-100 tl masraf istemesi vb.) fiyat konusunu açmak doğru olmaz.

Noter Süreci

Araba alirken dikkat edilirse daha iyi olur

6- Satın almadan önce aracın hiç bir borcunu ödemeyin, ödemeyi kabul etmeyin. Satıcı satıştan vazgeçerse ödediğinizle kalabilirsiniz. Aracın satışa engel olmayan borçlarını da kontrol etseniz iyi olur. Bunlardan akla ilk gelenler hgs/ogs borçları, ispark borçlarıdır. Bu borçlar dilekçe ile aracın eski sahibine (hangi sahibi döneminde işlendi ise o sahibine) devredilebiliyor. Ama yine de sonra uğraşmamak için varsa bu borçları temizlemesini teklif edin.

Aracın trafik cezası, vergi borcu, araç üzerinde rehin vb. Varsa bunlar da satışa engel borçlardır, noterde çıkar. Bunlar varken aracın devrini alamazsınız.

Fiyat & Expertiz

7- Fiyat ve ekspertiz konusu bittiyse notere geçin. Noter görevlisine alacağınız aracın plakasını söyleyin ve aracın satışa hazır olup olmadığını sorun. Sizi bir süre bekletecek ve kontrol edecektir. Eğer aracın üzerinde borç – harç varsa satıcıdan bunları halletmesini isteyin. Hallettiği zaman tekrar noter görevlisine sorun, “araç satışa hazır” dediği zaman, “para alışverişini yapalım mı?” diye sorun. “Alışverişi yapabilirsiniz” komutunu duyduğunuzda mobil bankacılık hizmetini açıp, satıcı şahsa araç bedelini gönderin.

Para gönderdiğiniz hesap satıcının ismine olmalı. eğer satıcı başkasının adına vekaletle işlem yapıyorsa ve vekalette satış bedeli almaya yetkili kılınmışsa yine bu şahsın hesabına para gönderebilirsiniz. Açıklamada aracın plakasını “… plakalı araç bedeli” şeklinde muhakkak belirtin.

8- işlem tamamlandığında noterden ruhsatın 1 nüshası, a4 kağıdı şeklinde 1 sayfa geçici ruhsat, 1 sayfa araç satış sözleşmesi örneği alacaksınız. Ayrıca alım satım işleminin ödemesini alıcı yapar, şu an fiyat plaka değişikliği istemezseniz 118 TL. Plaka değişikliği istediğinizde fiyat biraz daha artıyor.

9- Bu işlem de tamamlandığında satıcıdan aracın anahtarı, varsa yedek anahtar ve tabii ki aracı teslim alın. Alışverişin hayırlı olmasını dileyin.

Noter Satışı Sonrası…

Güvenli araba almanin yollari

10- Noterde iken araç satış sözleşmesi ve geçici ruhsatın fotoğraflarını çekip sigortacınıza gönderin, size trafik sigortası yapmasını isteyin. Sigortacınız muhtemelen pek çok firmadan fiyat alacak ve size en uygun olanını yapacaktır. Ama güvenmiyorsanız birden fazla sigortacıdan fiyat alınız.

Sigortasız aracın trafikte olması suçtur ve maddi cezasının yanında aracın bağlanmasını da gerektirir. Aldığınız andan itibaren trafiğe çıkmak için sigorta yaptırmakla mükellefsiniz.

11- Satıcıya araç üzerinde HGS / OGS varsa iptal etmesini söyleyin ve hemen bankanıza gidip kendinize ait bir HGS alın.

12- Trafik Şubesine gidip geçici ruhsatı verin, yerine asıl ruhsatınızı alın.

Makale, ARACIMI SATMAK İSTİYORUM dan alıntıdır

Etiketler: , , ,
Yorum 1
  • Gerçekten günümüzde herşeye, hele hele araba alırken çok dikkat etmemiz gerekiyor. Güzel makale, umarım devamı gelir.

    Hüseyin