Bu araba modellerinin adlarının ilginç anlamları

Bu araba modellerinin adlarının ilginç anlamları. Öğrenince gerçekten çok şaşıracaksınız. Yeni bir araba modeline isim bulunması oldukça sancılı bir süreç. Bazen araba model isimleri satışları direkt olarak olumlu veya olumsuz etkiliyor. Araç modeli isimleri bazen yıllarca düşünülmüş, bazen de bir anda uydurulmuş gibi durabiliyor. En ilginç araba model isimlerini derledik.

1. Karoq

Araba
Skoda’nın tüm SUV modellerinin bir isim kuralı var; k harfiyle başlayıp q ile bitiyorlar. Karoq adını Alaska’da yaşayan Aleut halkının dilinden alıyor ve araba (kar) ve ok (oq) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

2.Qashqai

Araba

İran‘ın güneybatısında yaşayan Kaşkay Türkleri, Nissan’ın bu meşhur modelinin ilham kaynağı. Qashqai’nin birebir kelime anlamı ise “beyaz yüzlü at”.

3.Cayenne

Araba
Porche’un bu meşhur modeli adını bildiğimiz, severek tükettiğimiz Arnavut biberinden alıyor. Cayenne, bu biberin Brezilya‘dan çıkan ve tüm dünyada kullanılan adı.

4. Koleos

Araba
Bazı model isimleri sıkıntılı olabiliyor. Tıpkı Renault’un Koleos’u gibi. Yunanca “kın, kılıf” anlamına gelen bu kelime Latincede “testis” anlamına geliyor.

5. Pajero

Araba
Mitsubishi de benzer bir durumda kaldı. Pajero farklı Latin ülkelerinde “boş konuşan, yalancı, sürekli mastürbasyon yapan insan” gibi farklı anlamlara geliyor.

6. Urus

Araba
Lamborghini bu modeli, soyu 1600’lerde tükenen ve günümüzdeki öküzlerin atası olan yaban öküzü Ursu’dan almış.

7. Tiguan

Tiguan
Volkswagen, yeni modelini piyasaya sürmeden önce bir Alman dergisinde oylama yapmıştı. Namib, Rockton, Liger, Samun ve Nanuk gibi isimler vardı ama kaplan (tiger) ve iguana kelimelerinin birleşimden oluşan bu kelime seçildi.

8. Taycan

Taycan
Araba modeli isimlerinde Türkçe sıkça kullanılıyor. Porsche “canlı genç at” anlamına gelen Taycan ismini dinamik yapısından dolayı tercih etmiş.

9. Naked

Naked

Daihatsu’nun Naked (çıplak) modelinin adını açıklamaya gerek yok.

10. Stealth

Stealth
İngilizcede “gizli, görünmez iş” anlamına gelse de insansız hava araçlarına bu isim verildiği için Dodge bu ismi tercih etmiş.

11. Deliboy

Deliboy

 

Toyota’nın bu kamyonetinin adı sadece Türkçe için çok da tuhaf değil. Amerika’da büfe ve şarküterilere deli deniyor ve bu isim “büfe çocuğu” gibi değişik bir anlama geliyor. Makale, onedio.com sitesinden alınmıştır…

Etiketler: , , , , , , , , , ,