Araç satarken dikkat edilmesi gerekenler

Araç Satarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Araç satmak de öncelikle kendi güvenliğiniz önemli. Her ticarette olduğu gibi, Araç satmak da önce can ve mal güvenliğinizi temin altına almalısınız. Malesef tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de söz konusu para olunca herkesin gözü açılıyor, bazılarının ise gözü dönüyor. Araç satmak da, satacağınız kişi tanıdığınız dahi olsa kendinizi her yönden sağlama alarak her işlemi kitabına göre yapmalısınız. Bu güvenlik önlemlerini sizler için derlemeye çalışacağım.

Araç Satmak Isterseniz Dikkatli olun

Aracı Alıcıya Göstermek

Araç satmak da gerçekleşmeden önce alıcı taraf aracınızı yakından görmek isteyeceklerdir. Benim önerim, aracı göstermeye giderken tek başınıza olmamaya özen gösterin, yanınıza bir tanıdığınızı alın. Bu yanınıza aldığınız tanıdığınızın araç alım-satım işlerinde deneyimli olması faydanıza olacaktır. Görmeye gelen şahıslar genellikle kalabalık (2 veya 3 kişi) geliyorlar. Araç satmak isterseniz, aracınızı sokakta ve caddede değil, bir alışveriş merkezinin kapalı garajında gösterin.

Kötü Senaryolar

Genellikle aracı görmeye gelen şahıslar aracı test edip kullanmak istiyorlar. Bu sizin tercihiniz, ama ben araç satışı gerçekleşmeden önce test sürüşü yapılmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Daha önce yaşanmış bazı tecrübelerden ders almalıyız. kötü senaryolardan bazıları; mesela test sürüşü yapalım diyerek  aracın sürücü koltuğuna geçen şahıs biraz ilerledikten sonra zorbalıkla araçtan inmenizi isteyebilir, veya aracınızı test ederken kaza yapması halinde aracı almadığını söyleyip gider ve başınıza masraf açabilir.

Araç Satmak Isterseniz Dikkat edin

Aracınızın Değeri ve Pazarlık

Aracınıza bakmaya gelen şahıslar genellikle aracınızı kötüleyerek fiyatını kırmak isteyecekler, ayrıca genellikle sizin aracınızdan daha güzel (veya aracınızla eşdeğer) bir araç daha olduğunu ve onun fiyatının sizinkinden daha uygun olduğunu söyleyerek fiyatını kırmak isteyeceklerdir. Burası işin pazarlık boyutu. bu açıdan uyanık olmazında ve satacağınız aracın piyasasını önceden araştırmanızda fayda var. Aracın piyasası, internetteki ilan sayfalarında (sahibinden vs.) yazan fiyatların en yükseği değildir.

Aracınızın muadillerinin ilanlarını listelediğinizde, sizin aracınızla üç aşağı beş yukarı aynı nitelikte olan araçlar örneğin 45 bin ile 55 bin tl gibi geniş bir skalada yer alıyor olsun. genellikle satıcılarımız şöyle düşünüyor: “45’e de var, 55’e de var, ben de 50 yazıp satarım.”. Yanlış bir düşünce. kimse sizin aracınızın aynısı 45’ten ilanda iken 50 yazmış olduğunuz sizin aracınıza talip olmaz. O aracın internet piyasası 45 demektir.

Biniciye satar fiyatı da 45 eksi pazarlık payı (yani 42-43) demektir. İstediği kadar 50-55 bin yazmış olsunlar. Yazması bedava, aynısı 45’ten ilanda iken üstünde yazılı fiyatlar geçersizdir. Bu koşullarda sizin aracınızın piyasası 42-43 bin lira demektir. Bu konuda önceden bilinçlenmiş olmalısınız.

Araç Satmak Isterseniz Dikkat edin

Ekspertiz

Alıcı şahıs aracınızı inceledi ve fiyatta mutabık oldunuz, şimdi sıra geldi ekspertize. Önce siz aracınızın kaporta durumu (boya, değişen), mekanik ve elektrik aksamının durumu ve araçla ilgili bildiğiniz tüm durumları eksiksiz harfiyen aktarmalısınız. Sonra ekspertiz yaptırıp bir usta bunlara bakmalı ve teyit etmeli. Aracınızı satarken de alırken de muhakkak ekspertiz ile yapın. Alıcı şahsa aracı almadan önce istediği kadar ekspertiz yaptırmasını söyleyin. Yine daha önce yaşanmış kötü tecrübeler sebebiyle bu konunun altını çiziyorum. Alırken de, satarken de ekspertiz.

Mümkünse yetkili serviste ekspertiz alıcı aracınızı aldıktan sonra sizi arayıp “ya bu arabada şu çıktı, bu masraf çıktı, farkını bana öde, aracı geri alacaksın” gibisinden laflar etmesini ve canınızı sıkmasını istemiyorsanız, satarken de alıcı ile birlikte ekspertiz yaptırmalısınız. Ekspertiz yaptırıp alması ile bu konunun önüne geçmiş oluyorsunuz. Olası bu şekilde gelecek bir telefona cevabınız “kardeşim, sen aracı gösterip almadın mı? ben noter satışı sonrası sorumluluk kabul etmiyorum, kusura bakma” olacaktır. 2. ve 3.

Sınıf ekspertiz yerlerini alıcı şahıs önceden ikna etmiş ve araçta kusurlar, masraflar bulmasını (aracınızın fiyatını kırmak için) tembihlemiş olabilir. Onun için bu tür yerlerde ekspertiz yaptırmanızı tavsiye etmem. Yetkili serviste ekspertiz yaptırmanızı öneriyorum. Yine de yetkili servis dışındaki tüm ekspertizleri zan altında bırakmak istemiyorum, çok temiz çalışan işinin ehli ekspertizcilerin sayısı art niyetlilerden çok daha fazladır. Ben olası kötü senaryoları gözler önüne seriyorum ki, deneyimsiz arkadaşlarımız nelerin yaşanabileceğini bilsin ve uyanık olsunlar.

Uyanıklık diyorum, bunu lütfen çakallık veya üçkağıtçılık olarak algılamayın. Dürüstlük ticaretin ve hayatın tümünün olmazsa olmazıdır. Malesef bu zamanda ticaret için dürüstlük tek başına yeterli değil, uyanık olmak da gerekmektedir. Bu uyanıklık başkalarını kazıklamak değil, kendi malımızı ve canımızı savunmadaki gözü açık olma durumudur. Başkalarının bizi kazıklamasının önüne geçmektir.

Araç Satmak Isterseniz

Öncesiyle Sonrasıyla Noter Satış Süreci

Konumuza dönelim, alıcılar aracı gördü, beğendi, ekspertiz yaptırdı, dediğinizin dışında hiç bir durum çıkmadı, burada sıra noter satışına geliyor. Alıcı şahıs hemen satış da isteyebilir, birkaç gün müsade de isteyebilir. Müsade istemesi durumunda ticaretin adı konulması açısından bir miktar kapora alabilirsiniz, eğer kapora alırsanız, aracı başkasına satamazsınız, isterse anlaştığınız fiyatın 2 katını önersin, yine de satmanız ticaretin temel ilkelerine aykırıdır, eğer kapora aldıktan sonra anlaşmayı bozarsanız bu sizi sözünü tutmayan, güvenilmez bir insan yapar.

Ama eğer kapora almadıysanız, ticaretinizde serbestsiniz demektir. Aracınızla ilgilenip haftaya alacağını söyleyen şahsın kapora vermediği müddetçe aracınız üzerinde hiç bir hakkı yoktur. %30-40 bir oranla da daha sonra geleceğini söyleyen insanlar gelmezler zaten. Bunu da göz önünde bulundurarak araçla ilgilenen başkaları olursa kapora almadığınız takdirde asla “araç satıldı, kusura bakmayın” gibi sözler söylemeyin. Bir kişinin daha ilgilendiğini, kendisinin bikaç gün sonra gelip alacağını söylediğini aktarmanızda bir beis yoktur. Evet, gelelim satış evresine.

Trafik cezası & Vergi borcu

Öncelikle aracınızın trafik cezası, vergi borcu varsa ödeyiniz. bu ceza ve vergiler internet üzerinden yapılmaktadır (linki koyuyorum: buraya tıklayınız). Bu ceza ve vergi borcu var iken noter satışı gerçekleşmez. ikincisi, aracınızın muayenesi yoksa işlem gerçekleşmez. Muayene durumunu öğrenmek için de ruhsatınıza bakınız, muayene geçerlilik süresi orada görülmektedir. Binek sıfır araçların ilk muayenesi 3 yıl sonra, sonraki muayeneleri 2 yılda bir yapılmaktadır.

Aracınız ilk 3 senesinde ise muayene durumu yazmayabilir. Muayene geçerlilik süresi bitmiş ise internet üzerinden randevu alarak muayene merkezine gideceksiniz (linki koyuyorum: buraya tıklayınız). tüm bunların sorunsuz durumda olduğunu varsayarak devam ediyorum. Ödeme işlemi için bankanızın internet bankacılığını kullanmanız çok önemli. Eğer kullanmıyorsanız, noter satışı öncesi bu konuyu halledin.

Banka ve IBAN

Bankanıza gidip internet bankacılığınızı aktifleştirin, çünkü en güvenli yol budur. Aracı alacak olan şahsa da arac bedelini banka yoluyla istediğinizi söyleyin, nakit getirmesin. Üzerinde nakit para taşıma devri bitti, yanınıza IBAN Numaranızı (uluslararası banka hesap numaranız, bilmiyorsanız bankanızdan isteyin.) alın. Tüm bunlar tamam, alıcı şahısla birlikte notere gittiniz, ruhsatı ve kimlikleri noter görevlisine verdiniz, “aracın satışına engel bir durum yoksa söyleyin, para alış-verişini yapacağız” diyiniz. Burası çok önemli. Görevli şahıs mtv borcu, trafik cezası, muayene durumlarını kontrol edecek (aracınızın haciz, rehin, icra vs. durumu olmadığını kabul ediyorum, varsa önce bunları sildireceksiniz).

Birine borcunuz dolayısıyla tarafınıza açılmış icra davası falan yaşandıysa haciz durumu olabilir. Ayrıca banka kredisiyle aldıysanız bundan dolayı da rehin durumu olabilir. Kredisini tamamen ödedikten sonra bankanıza uğrayıp rehini kaldırtmalısınız) aracın bu sayılan maddelerdeki gibi hiç bir sorunu yoksa noter görevlisinin”araç satışa hazır, alışverişinizi yapabilirsiniz” uyarısı ile birlikte iban numaranızı ve adınızı soyadınızı (kimlikteki tam haliyle) alıcı şahsa verin.

Para Transferleri

Parayı buraya yatırmasını söyleyin. İnternet bankacılığınızı açıp hesabınızı kontrol edin. Para yattığı anda hesabınızda göreceksiniz. Bu paranın yattığını kendi hesabınızda görmedikçe imza atmayın. Bazen karşı taraf dekont göstererek para transferinin gecikebileceğini, imzaları atıp beklemenizi isteyebilir. Yapmayın. Parayı hesabınızda görmedikçe, noter kapanmasına 5 dakika kalsa dahi imza atmayın.

Para transferleri bazen birkaç saat bile sürebiliyor, ama genellikle ortalama 15 dakika diyelim. Siz yine tedbirli olarak erkenden notere gidin. Tekrar tekrar söylüyorum, hesabınızda parayı görmedikçe asla imza atmayın. Dolandırıcılıklar nasıl oluyor sanıyorsunuz. Karşı tarafa çok güvenmeniz, yaşı başı almış teyze olması falan önemli değil. Hesabınızda parayı gördüyseniz noterin verdiği evraklara imzanızı atın. Bu işin kuralı budur (“paramı aldım” yazmanızı istiyor çünkü noterler).

Karşı taraf derse ki, “neden ben önce parayı gönderiyorum”, onu noter görevlisi ile görüştürün, kendisi bu işin kuralının bu olduğunu söyliyecektir. Parayı gönderirken açıklamaya “…. plakalı araç bedeli” şeklinde yazılmasında fayda vardır.

Alıcıdan bunu yazmasını isteyin. Satışın gerçekleşmesi ile birlikte alıcıya yedek anahtarı ve ruhsatı teslim edin. Kendi noter evrağınızı (noter satış sureti) alın. Noter satış suretinin fotoğrafını çekip, sigortacınıza gönderin ve sigortanın iptalini isteyin. Para iadesi alacaksınız. OGS / HGS ‘nizi iptal ettirin. Hayırlı olsun, işte bir araç bu şekilde satılıyor.

Makele, ARACIMI SATMAK İSTİYORUM ! sitesinden alıntıdır.

Etiketler: , , ,
Yorum 1
  • Günümüzde bir aracı bu kadar yollad geçerek satıyorsak gerçekten bir şeyler yolunda gitmiyor demektir. Bence çok formalite var ve kimse bunların farkında değil.

    Murat